top of page

STYLISTYKA KAMIENI RUNICZNYCH

Zazwyczaj na kamieniach runicznych pochodzÄ…cych z Ery Wikingów jesteÅ›my w stanie zauważyć liczne ornamenty, w które runy zostaÅ‚y wpisane. Z pewnoÅ›ciÄ… kojarzycie krzyże, dÅ‚ugie, wężopodobne stworzenia, czy nawet rysunki przedstawiajÄ…ce tajemnicze postaci. Badacze wikiÅ„skiej sztuki przyjrzeli siÄ™ temu zjawisku i zauważyli, że w zależnoÅ›ci od okresu, w którym stworzono dany kamieÅ„, ma on inny wyglÄ…d i ornamentykÄ™. Jak to naukowcy majÄ… w zwyczaju, szybko ustalili chronologiÄ™ i przydzielili zdobienia do danego okresu w historii, a ich zbiór tworzÄ…cy spójnÄ… caÅ‚ość nazwali stylami, których historiÄ™ przedstawiam w tym rozdziale.

CHRONOLOGIA

Kamienie runiczne zaczÄ™to stawiać "profesjonalnie" w koÅ„cowej fazie Ery Wikingów, a wiÄ™c okoÅ‚o roku 1000. Wtedy upowszechniajÄ… siÄ™ warsztaty rzemieÅ›lnicze zajmujÄ…ce siÄ™ tÄ… praktykÄ…, wraz z nimi zawód runmistrza, a z runmistrzami - stylistyka. Każda rÄ™ka tworzy inaczej, jednak w momencie, gdy kilka z nich "wybija siÄ™" i staje siÄ™ popularniejsza, inni podÅ‚apujÄ… modÄ™ i zaczynajÄ… tworzyć wedle tych samych zasad. Zmiany te zachodzÄ… latami, choć w porównaniu z chociażby ewolucjÄ… alfabetów, style kamieni rozwijaÅ‚y siÄ™ dynamicznie i Å›rednio co 40 lat zmieniaÅ‚y siÄ™. Jest to zrozumiaÅ‚e - dziÅ› prezentujemy nowe kolekcje ubraÅ„ co sezon, a viralowe trendy w Internecie pojawiajÄ… siÄ™ nawet częściej i "umierajÄ…" po kilku miesiÄ…cach lub nawet tygodniach.

​

Style rozróżniamy biorÄ…c pod uwagÄ™ dwa czynniki: obecność i zÅ‚ożoność ornamentyki. Poniżej prezentujÄ™ oÅ› czasu majÄ…cÄ… pomóc w zrozumieniu omawianego przez nas zagadnienia.

Po kliknięciu w grafikę możesz zobaczyć ją w lepszej rozdzielczości.

STYLE

Stylistyka archaiczna - nie zamieÅ›ciÅ‚em tej grupy na osi czasu gÅ‚ównie ze wzglÄ™du na to, że jest ona moim pomysÅ‚em. W niej klasyfikujemy wszystkie kamienie runiczne, które datujemy na lata poprzedzajÄ…ce rok 980 LUB kamienie, które nie posiadajÄ… na swojej powierzchni żadnego ornamentalnego rytu ustalajÄ…cego szyk i nadajÄ…cego inskrypcji walorów estetycznych. Zdecydowana wiÄ™kszość z nich pisana jest Futharkiem Starszym. Po prawej stronie widoczny wyjÄ…tkowy kamieÅ„ z Krogsty, zdobiony dość mizernie wykonanym wizerunkiem czÅ‚owieka.

U 1125.jpg
Kolind-Runestone-color.jpg

Stylistyka Rak - to wbrew pozorom nie jest akronim. SÅ‚owo "rak" po szwedzku oznacza "prosty", ale nie w znaczeniu "Å‚atwy". Z jakiegoÅ› powodu użytkownicy tej nazwy postanowili zacząć pisać jÄ… wielkimi literami. RAK to pierwszy peÅ‚noprawny styl kamieni runicznych, a to ze wzglÄ™du na pojawienie siÄ™ ornamentów i okreÅ›lonego szyku inskrypcji wyznaczanego przez linie, miÄ™dzy którymi znajdowaÅ‚y siÄ™ wyryte sÅ‚owa. To jednak jedyne dekoracje; linie sÄ… otwarte i nie majÄ… wyznaczonego poczÄ…tku ani koÅ„ca. Nie muszÄ… one być pionowe lub poziome, mogÄ… również tworzyć zakrÄ™ty i wÄ™zÅ‚y w zależnoÅ›ci od przestrzeni pozostaÅ‚ej do rycia. Po lewej kamieÅ„ z Koling.

Stylistyka ZLP - skomplikowane zdobienia pojawiajÄ… siÄ™ na kamieniach runicznych dopiero okoÅ‚o tysiÄ™cznego roku, kiedy to na salony wchodzÄ… style ZLP oraz Pr1. Nazwa tego pierwszego to skrótowiec od sÅ‚ów "z lotu ptaka" (w szwedzkiej wersji "Fp" - fågelperspektiv; w angielskiej "BEV" - birds-eye-view), co od razu mówi nam wiele o wyglÄ…dzie ozdobników. Styl można rozpoznać przede wszystkim po tym, że linie, dotychczas niedomkniÄ™te, teraz zaczynajÄ… siÄ™ gÅ‚owÄ… widocznÄ… z lotu ptaka, jak sama nazwa wskazuje, a koÅ„czÄ… zawiniÄ™tym lub prostym ogonem. Motyw węża bÄ™dzie siÄ™ przewijaÅ‚ przez stylistykÄ™ już do koÅ„ca epoki kamieni runicznych. Bardzo czÄ™stym dodatkiem do inskrypcji jest krzyż. PrzykÅ‚adem wykorzystania tego stylu jest widoczny po prawej kamieÅ„ z Skåäng.

Sö_33,_Skåäng.JPG
U_201,_Angarn.JPG

Stylistyka Pr1 - to skrót oznaczajÄ…cy "Profil 1" (ang. Profile 1), co ponownie sugeruje wyglÄ…d ornamentu. Tym razem stworzenia, w których ciaÅ‚o wpisane sÄ… runy, widoczne sÄ… z boku. Ogon jest zazwyczaj zawiniÄ™ty, a pysk otwarty. Krzyż, widoczny również poniżej, jest bardzo czÄ™stÄ… ozdobÄ…. CharakterystycznÄ… cechÄ… sÄ… oczy, które niemal zawsze sÄ… okrÄ…gÅ‚e. Po lewej stronie piÄ™kny kamieÅ„ z koÅ›cioÅ‚a Angarn z inskrypcjÄ… wychodzÄ…cÄ… poza zaplanowany bieg ciaÅ‚a stwora.

Stylistyka Pr2 - wystÄ™puje wÅ‚aÅ›ciwie w tym samym czasie co Pr1, jednak pojawia siÄ™ nieco później, co można zaobserwować na osi czasu powyżej. CharakterystycznÄ… cechÄ… tego stylu jest wklÄ™sÅ‚a linia idÄ…ca od ucha (którym nazywamy wyrostek nad okiem przedstawionego stwora) do czubka nosa. Pysk jest otwarty, a oczy czasem nie sÄ… okrÄ…gÅ‚e, a owalne lub w ksztaÅ‚cie Å‚zy. PrzykÅ‚ad po prawej to kamieÅ„ z Strängnäs.

Sö279_strängnäs_dom.jpg
U_240,_Lingsberg.jfif

Stylistyka Pr3 - w pewnym momencie nastÄ…piÅ‚ krach modowy, a wszystkie dotychczasowe style zastÄ…piÅ‚ jeden: Pr3. Wiąże siÄ™ to z ogólnymi zmianami w stylistyce nordyckiej, których jednak w moim podrÄ™czniku nie bÄ™dÄ™ pokrywaÅ‚, ponieważ nie majÄ… nic wspólnego z runami. Styl Pr3 można rozpoznać po charakterystycznej zmianie w przedstawieniu gÅ‚owy zwierzÄ™cia - linia, która Å‚Ä…czy czubek nosa z uchem jest teraz wypukÅ‚a. Oczy sÄ… migdaÅ‚owate, ucho pochylone do tyÅ‚u. Pysk zazwyczaj otwarty. Stworzenia czasem posiadajÄ… nogi. Krzyż zaczyna tracić znaczenie i nie jest już tak popularny jak na kamieniach w poprzedniej stylistyce. KamieÅ„ po lewej stronie pochodzi z Lingsberg i przedstawia dodatkowe trzy stworzenia.

Stylistyka Pr4 - pojawia siÄ™ u schyÅ‚ku XI wieku. Kamienie wykonane w tym stylu opisywane sÄ… jako bardzo eleganckie i artystyczne, bowiem nie pojawiajÄ… siÄ™ na nich prawie żadne proste linie. GÅ‚owa jest wyraźnie oddzielona od reszty ciaÅ‚a, a oko zajmuje w niej bardzo dużą powierzchniÄ™. Uszy zostaÅ‚y bardzo wypchniÄ™te w tyÅ‚, pysk tym razem zazwyczaj pozostaje zamkniÄ™ty. Nogi sÄ… dÅ‚ugie i można wyróżnić w nich palce czy stawy skokowe. Bardzo czÄ™stym dodatkiem sÄ… inne węże, przeplatajÄ…ce siÄ™ wzajemnie z gÅ‚ównym, na którym zapisana jest inskrypcja. PrzykÅ‚ad z prawej to kamieÅ„ z Skillsty.

U887_Skillsta_-_KMB_-_16001000039664.jpg

Stylistyka Pr5 - ostatni styl, który wyróżniajÄ… runolodzy, który zastÄ…piÅ‚ Pr4 wraz z poczÄ…tkiem XII wieku. CharakterystycznÄ… jego cechÄ… jest zwarty szyk i powrót prostych linii. GÅ‚owy stworzeÅ„ zazwyczaj nie majÄ… oczu, a jeÅ›li te wystÄ™pujÄ…, przyjmujÄ… różnorodne formy. Uszy czÄ™sto wystÄ™pujÄ… z tyÅ‚u gÅ‚owy, pysk jest zamkniÄ™ty lub ledwo otwarty. PozostaÅ‚e cechy nie sÄ… niczym wyjÄ…tkowym, styl ten jest bardzo zróżnicowany. Najważniejszym jego wyznacznikiem jest sposób, w jaki węże plÄ…czÄ… siÄ™ ze sobÄ… wzajemnie, tworzÄ…c okrÄ™gi z kÄ…tem prostym, jakkolwiek źle to nie brzmi. Widoczny po lewej stronie przykÅ‚ad to kamieÅ„ z Ärentuny.

800px-U_1014,_Ärentuna.jfif

ŹródÅ‚a i wartoÅ›ciowe linki rozszerzajÄ…ce wiedzÄ™ w temacie:

  1. Anne-Sofie Gräslund, "Dating the Swedish Viking-Age rune stones on stylistic grounds"

  2. Jonas Lau Markussen, The Runestone Styles - https://jonaslaumarkussen.com/article/the-runestone-styles/

  3. Wikipedia, Runestone styles - https://en.wikipedia.org/wiki/Runestone_styles

bottom of page