top of page

ROZKŁADY RUNICZNE

Pora na praktyczne wykorzystanie wiedzy z poprzednich lekcji. Rozkład runiczny to nic innego jak sposób ułożenia run, którego "moc" ma pomóc przepowiedzieć przyszłość. Wyróżniamy dziewięć rozkładów, jednak poniżej przedstawię jedynie pięć podstawowych. Pozostałe są raczej rzadko używane lub zwyczajnie zbyt trudne, aby mącić wam nimi w głowie. Runomancję czas zacząć!

REGUŁY PRAKTYKI

Wykonywanie rozkładów to naprawdę nic trudnego, jeśli stosujemy się do instrukcji. Wspomniałem w poprzednim temacie, że mamy tutaj niewiele pola do manewru - to prawda, jednak moim zdaniem to dużo wygodniejsze rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie konkretnej przepowiedni. Aby poprawnie wywróżyć z run przyszłość należy trzymać się pięciu kroków:

  1. Znajdź odpowiednie miejsce - najlepiej ciche i takie, w którym nikt ci nie przeszkodzi;

  2. Skup się na runach - zrób to, aby lepiej się z nimi skomunikować i zrozumieć ich przekaz;

  3. Zadaj pytanie - przygotuj je wcześniej, jednak zadaj je jeszcze przed wyjęciem run z woreczka;

  4. Wstrząśnij workiem z runami, a następnie wyjmij ich odpowiednią liczbę i ułóż je w danej kolejności zachowując wylosowane pozycje każdej z nich - wszystko to aby odpowiednio przygotować rozkład;

  5. Zinterpretuj runy, zapisz swoje przemyślenia i ustal odpowiedź na zadane pytanie.

Punkty 1, 2 i 4 należy wykonać w klimacie. Pytanie i interpretacja powinny być już "mówione".

JEDNA RUNA

Nawet z wyglądu jesteście pewnie w stanie wywnioskować, że jest to najprostszy rozkład runiczny. Polega on na wyjęciu z woreczka jednej runy i wyłożeniu jej przed siebie w oryginalnej pozycji. Przez jego prostotę najlepiej jest zadawać runie w tym przypadku równie proste pytania: na przykład "Jaki będzie jutrzejszy dzień?" albo "Czy kolacja będzie mi smakowała?". Obiło mi się również o uszy, że bardzo dobrą praktyką jest wykonywanie tego rozkładu codziennie rano lub wieczorem. Nie jestem pewien, czemu - mogę jedynie spekulować.

JednaRuna2.png

TRZY NORNY

Jak sama nazwa wskazuje, w rozkładzie tym wykorzystamy trzy runy (tak też się go czasem nazywa, jednak ja wolę stosować nazwę z nagłówka). Po wyjęciu z woreczka układamy je od lewej do prawej, zachowując ich oryginalne pozycje. 

Trzy Norny pozwalają na analizę problemu w kilku płaszczyznach czasowych - kolejno w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić powód wystąpienia kłopotu, obecną sytuację i przyszłość, jaka nas czeka. Nie bez powodu rozkład nazwano po Nornach, w mitologii nordyckiej bowiem były to trzy boginie - Urd, Werdandi i Skuld - odpowiadające za los wszystkich istnień. Bardzo ciekawe odpowiedniki greckich Mojr.

Najlepiej jest temu rozkładowi zadawać nieco bardziej skomplikowane pytania od tych użytych przeze mnie przy analizie Jednej Runy. Pokusiłbym się o coś w stylu "Czy mój zaginiony brat się odnajdzie?" albo "Czy x zasłużył na wygraną w konkursie?" - chodzi tu o nawiązanie do konkretnego czasu - przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości.

TrzyNorny2.png
obraz_2023-08-18_135838282.png

SIEDEM RUN

Tutaj robi się nieco ciekawiej. Siedem Run to rozkład, który wykonujemy poprzez wyjęcie z woreczka siedmiu run właśnie i ułożenie ich nie zmieniając ich pozycji. Przez liczbę użytych w nim run możecie już spekulować, że jest on odpowiedni do jeszcze bardziej poplątanych problemów i pytań - nie pomylicie się ani trochę.

Rozkładu tego najlepiej jest używać w przypadku poważnych kłopotów, których przyczyny nie znamy i nie możemy poznać. Pierwsze dwie runy

SiedemRun2.png

opisują sam problem, następna para pozwala zrozumieć lepiej jego przyczyny, trzecia dwójka sugeruje rozwiązanie, a siódma runa prezentuje skutki całego ciągu wydarzeń. Tu właśnie widać te konkretne zasady wykonywania rozkładów, o których wspominałem w poprzednim temacie. Każdy z nich, począwszy od Trzech Norn, rządzi się swoimi prawami i narzuca sposób interpretacji.

Najlepiej jest pytać o naprawdę poważne sprawy. "Mój chłopak zaginął bez śladu, czy jeszcze spotkamy się i do mnie wróci?", "Czy moja żona wyzdrowieje?", itd.. Złożone problemy bez określonej przyczyny i siejące w nas dozę niepewności to najlepszy materiał na ten rozkład.

KRZYŻ CELTYCKI

Mały regres w liczbie run, jednak to pierwszy rozkład o naprawdę konkretnym przeznaczeniu. Wykonujemy go wyjmując cztery runy, i układając je w kształt rombu w kolejności widocznej na obrazku powyżej, zachowując ich oryginalną pozycję. Dla tego rozkładu istnieje również wariant drugi, jednak jest dość skomplikowany, w związku z czym postanowiłem go wam oszczędzić. Sposób wykonania i inne wskazówki dotyczące praktyki umieszczam w temacie o zaawansowanych rozkładach.

Pierwsza runa odpowiada za wprowadzenie do problemu, rozpoznanie jego

KrzyżCeltycki12.png

podstaw. Ciekawie robi się dalej, ponieważ druga z nich wskazuje to, czego nie należy robić, aby pozbyć się kłopotu, a trzecia z kolei na to, do czego powinno się dążyć. Czwarta natomiast reprezentuje skutki tych działań, i tu ważna uwaga - nieuniknione.

Wychodzi więc na to, że rozkład ten ciągnie nas za rękę i bezpośrednio wskazuje skutek każdego działania, które wykonamy. Nieważne jest, czy robimy dobrze, czy źle - mamy to robić i mamy dążyć do końca, niekoniecznie pozytywnego. Z tego powodu uważam ten rozkład za jeden z najciekawszych i gorąco zachęcam do jego wykonywania.​ W związku z powyższym najlepiej jest zadawać pytania związane z przeznaczeniem - "Co powinienem robić w życiu?", "Gdzie zaprowadzi mnie los?".

ROZKŁAD PARTNERSKI

A na sam koniec faworyt moich uczniów - Rozkład Partnerski. W celu jego wykonania wyjmujemy z woreczka sześć run, które układamy parami od prawej do lewej w trzech piętrach, nie zmieniając przy tym ich pozycji. Jak sama nazwa sugeruje, wykorzystamy go w problemach sercowych, które dotyczą dwójki osób.

Rozkład analizujemy wspomnianymi piętrami. "Parter" odpowiada za informacje na temat fizyczności związku i pociągu seksualnego pomiędzy partnerami. Piętro pierwsze rozważa nad astralną aranżacją relacji, czyli przeznaczeniem, które przypisało do siebie konkretną dwójkę ludzi,

RozkładPartnerski2.png

poprawnie lub nie. Drugie piętro natomiast opisuje relację intelektualną partnerów i ich mentalne dopasowanie. W ten sposób uzyskujemy konkretny profil związku, na podstawie którego możemy wywnioskować odpowiedź na zadane pytanie.

Tutaj najlepiej sprawdzą się pytania wzorowane na "Czy nasz związek ma szansę przetrwać?", "Czy jesteśmy sobie pisani?". 

WŁASNE ROZKŁADY

Nie znam źródła, które zakazałoby tworzenia własnych rozkładów. Niestety jednak, muszę was rozczarować - wróżbitą nie jestem, przez co nie mogę wam zagwarantować zbyt wielu szczegółów na ten temat, o ile jakiekolwiek. Nie jestem rozeznany w temacie i wolę nie wyprowadzać was w pole przez swoją niewiedzę. Poradźcie się w tej kwestii znajomego wróżbity!

Zachęcam was do zadawania pytań w zakładce Kontakt, a nawet i do wysyłania rozkładów swojego autorstwa! Z przyjemnością sprawdzę je i poinformuję was o moich zastrzeżeniach lub obserwacjach. Jeśli nadal czujecie się niepewnie w praktyce, serdecznie polecam część mojego archiwum, jaką jest strona z przykładami rozkładów. Znajdziecie tam praktyki runomantów i adeptów runologii, które uznałem za najlepsze z najlepszych. Powodzenia!

Chciałbym również jeszcze powiedzieć kilka słów na temat braku źródeł w tematach dotyczących funkcji wróżebnej. Nie ma ich tu, ponieważ wiedzę, którą wam przekazuję, bazuję na wszystkim, czego dowiedziałem się przez kilka lat nauki run w Świecie Magii. Z tego miejsca pragnę wspomnieć moją ukochaną nauczycielkę Asumay Renaldo-Lotman-Brown-Ktowiecojeszcze, która we wspaniały sposób wprowadziła mnie w runomancję, i której naukami do tej pory się inspiruję.

bottom of page