INTERPRETACJA RUN
W końcu docieramy do zagadnienia, które mnie stanowczo odpycha i marudzę na nie na niemal każdej stronie podręcznika: funkcja wróżebna.
Zapewne czytając to łapiecie się za głowy i zastanawiacie "dlaczego o tym mówi, skoro tak tego nienawidzi?". Cóż, moje personalne poglądy nie mają zbyt wiele do czynienia z materiałem, który prezentuję - to raz. Dwa z kolei to to, że jestem świadomy tego, jak zakorzeniona jest ta funkcja w Świecie Magii. Musiałbym chyba uczyć w każdej szkole jednocześnie, żeby pozbyć się runomancji z programów nauczania, a i tak to by nie wystarczyło. Nie mam nic przeciwko użyciu run we wróżbiarstwie pod warunkiem, że pamiętamy, że nie jest to ich podstawowe przeznaczenie. Dlatego właśnie pozostawiam tę funkcję na drugą połowę drugiej klasy, kiedy już bez wątpienia zasieję w głowach adeptów ziarno sceptycyzmu, z którym należy podchodzić do runomancji.
SYMBOLIKA JAKO
FUNDAMENT INTERPRETACJI
Zazwyczaj oszczędzam sobie tłumaczenia tego zagadnienia, bo nie spotkałem się jeszcze ze szkołą, w której nie nauczano by wróżbiarstwa. Najzwyczajniej w świecie czekam, aż inny nauczyciel wykona robotę za mnie i trzymam kciuki za to, że podczas 1,5 roku szkolnego nauki adepci drugiej klasy są w stanie wykonać praktykę wróżbiarską. Niestety w pierwszym roku nauki drugiej klasy bardzo mocno się na tym przejechałem i musiałem awaryjnie dokonać tłumaczenia, dlatego tym razem nie popełnię tego samego błędu i sam się upewnię, że wszystko będziecie wiedzieć.
Tablice Symboliki, które przygotowałem w specjalnej tabeli, są dla was skarbnicą wiedzy. Bez nich nie zinterpretujecie runy poprawnie, chyba że postanowicie się ich nauczyć na pamięć - powodzenia!
Pierwsza kolumna to oczywiście nazwa runy, którą opisuje wiersz tabeli (inaczej atrybut funkcji piśmienniczej). Druga, trzecia i czwarta kolumna to nazwane przeze mnie atrybuty funkcji wróżebnej - pojedyncze słowa, które opisują runę w zwięzły sposób. Główna Symbolika jest najczęściej bazowana na dosłownym znaczeniu nazwy runy (patrz: Szersze spojrzenie na Futhark Starszy), a Roślina i Zwierzę dopasowane do Głównej Symboliki. Nietrudno zauważyć ten schemat, co powoduje jeszcze bardziej sceptyczne spojrzenie runologów na runomancję.
Kolumna piąta i szósta to szczegółowa symbolika run opisana w postaci wymienianych po kolei sytuacji, które dana runa "przepowiada". Warto zaznaczyć, że istnieje tutaj podział na Symbolikę Zwyczajną i Odwróconą (kolejna widoczna gołym okiem kalka z tarota). Ta pierwsza występuje u wszystkich run i opisuje ich podstawowe przepowiednie, natomiast druga nie występuje wśród dziewięciu wymienionych nad tabelą run. Spowodowane jest to ich nieodwracalnością - runy mają taki kształt, który nie zmieni się po odwróceniu ich o 180 stopni, czy też do góry nogami, jak kto woli. Reszta run jest odwracalna, co oznacza, że mogą mieć one negatywną symbolikę: zazwyczaj nie wróży to dobrze, bo odwrócone runy to przeciwieństwo - najczęściej nacechowanych pozytywnie - run zwyczajnych. Kolumny siódma i ósma to atrybuty funkcji magicznej przydatne dopiero na stażu.
POPRAWNOŚĆ INTERPRETACJI
Nie istnieje. Interpretacja wróżbiarska to bardzo złożony temat, a ilu ludzi, tyle opinii. W związku z tym każdy może postrzegać daną runę w inny sposób i jej symbolikę kojarzyć inaczej, niż pozostali. Nigdy nie powinno oceniać się poprawności odczytu, a raczej jego sens. Spójrzmy na runę Raidho:
Jej Główną Symboliką jest podróż, co dla jednych z pewnością wiąże się ze szczęściem i ekscytacją, wieloma wspaniałymi wspomnieniami i przygodami pełnymi wrażeń. Inni jednak wolą na pewno zostać w domu, w swoim spokojnym zaciszu, i wieść rutynowe życie bez zbędnych niuansów, co jest całkowicie zrozumiałe. Dla jednego zatem runa ta symbolizuje szczęście, dla kogoś innego nie. Nie możemy oceniać niczyich poglądów (chyba że naprawdę skrajnych) lub podejścia do konkretnych spraw. Możemy za to zwrócić uwagę na to, czy podejście tej osoby do interpretacji jest poprawne. Jeśli bowiem Raidho mówi o podróży, to nieważne, czy szczęśliwa, czy nie, musimy o niej wspomnieć - jest to dla wróżby bardzo ważny aspekt. Całkowicie niepoprawne będzie nieuwzględnienie tematu lub celowe przekształcenie go tak, aby lepiej nam odpowiadał. Pytając runę o siebie nie możemy nagle wymyślić, że w podróż uda się nasza koleżanka. Myślę, że rozumiecie.
DWIE STRONY INTERPRETACJI
Jak już wspomniałem, zagadnienie to jest niezwykle skomplikowane, głównie przez niejednoznaczność. Interpretacja run, w zależności od doświadczeń adepta, jest czymś piekielnie trudnym lub niesamowicie łatwym. Dlaczego? Główną przyczyną jest narzucona z góry symbolika.
Obserwując chmury, lot ptaków, fusy czy promienie światła w kryształowej kuli nikt nie jest w stanie wmówić nam, że czegoś nie widzimy lub odwrotnie. W przypadku run też istnieje pewna swoboda, ale w pewnym momencie pojawia się granica, która nie pozwala wyjść poza obszar danego zagadnienia, będącego "tematem" runy. Dodatkowo każdy z rozkładów, które poznasz w przyszłym temacie, ma ściśle określoną "przydatność" - nie każdego rozkładu będziesz w stanie użyć do każdego pytania. Każdy z nich stawia określone warunki i narzuca, na jaki temat dana runa ma zostać zinterpretowana.
Niektórym, w tym mnie, to odpowiada. Uwielbiam określone granice i strefy, w których mogę się poruszać swobodnie, bo zostaje mi w ten sposób uświadomione, czego nie należy robić. Dzięki temu jestem w stanie opisać swoje przemyślenia nie odbiegając zbytnio od tematu, co jest niezwykle pomocne, bo jestem mistrzem niepotrzebnych dygresji. Z drugiej strony rozumiem tych, którzy czują się ograniczeni. Podstawowe wróżbiarstwo nie ma właściwie żadnych granic i pozwala wyobraźni zaszaleć, dzięki czemu interpretacje są niekiedy naprawdę wybujałe. Zasadą tego przedmiotu jest "im więcej, tym lepiej" - im bardziej szczegółowe spojrzenie w przedstawione symbole, tym bardziej szczegółowa będzie wróżba i z większą pewnością będzie można przewidzieć przyszłość.
ODPOWIEDNIA ANALIZA
Często czytając rozkłady uczniów odejmuję punkty w ocenie przez spłycenie analizy. Samo pojęcie "interpretacja symboli" powinno wskazywać, że chodzi tu o coś więcej, niż tylko wypisanie ich z tablicy. Zobrazuję to na przykładzie wspomnianej wyżej runy Raidho:
Pytanie: Co przydarzy mi się jutro?
Wylosowałem runę Raidho. Oznacza ona, że jutro gdzieś wyjadę, najpewniej w podróż pełną wrażeń. Odnajdę harmonię, uczciwość i spotkam na swojej drodze szczęście. To będzie szczęśliwy dzień.
Wylosowałem runę Raidho. Symbolizuje ona przede wszystkim podróż, przez co mogę wywnioskować, że czeka mnie wycieczka. Nie mam powodów, aby myśleć, że stanie się cokolwiek złego - runa jest w pozycji podstawowej, więc nie powinienem spodziewać się niczego, co zaburzyłoby harmonię wyjazdu. Nie mogę się doczekać!
Te dwa krótkie przykłady w odpowiedni sposób ilustrują to, co mam na myśli. Interpretacja po lewej to maksymalne spłycenie symboliki runy, nawet nie wiem, czy mógłbym to nazwać interpretacją. Błąd popełniony przez hipotetycznego adepta to wypisanie każdego możliwego symbolu, który idzie z Raidho w parze. Analiza po prawej to przyjęcie jedynie dwóch atrybutów tej runy i zwięzły opis spodziewanych wydarzeń na podstawie wylosowanej runy oraz jej odwracalności. Każdy wspomniany symbol należy w odpowiedni sposób rozwinąć, aby w jakikolwiek sposób przyczynił się do interpretacji.