top of page

SKRYPTY RUNICZNE

Mimo że nazwa ta może brzmieć zagadkowo, nie kryje siÄ™ za niÄ… dużo tajemnic. Nie jest to nic innego jak okreÅ›lone sposoby zapisu run, które pozwalajÄ… na nadanie im różnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci w zależnoÅ›ci od funkcji, w ramach której je wykorzystujemy.

PIÅšMIENNICZA

MAGICZNA

SKRÓCENIE WYRAZU

WALORY ESTETYCZNE

WZMOCNIENIE WIĘZI

Funkcja piÅ›miennicza wykorzystuje skrypty gÅ‚ównie w celu skrócenia wyrazów, magiczna z kolei zakÅ‚ada, że poprzez poÅ‚Ä…czenie run w skrypt tworzy siÄ™ miÄ™dzy nimi więź, która wzajemnie wzmacnia ich dziaÅ‚anie. Na Å›rodku tabeli umieÅ›ciÅ‚em cechÄ™ wspólnÄ… dla obydwu funkcji - runy zapisane skryptem nadajÄ… inskrypcji nietypowego wyglÄ…du i sÅ‚użą za jej ozdobÄ™.​ Ale czym tak naprawdÄ™ jest skrypt? Pora na konkretne przykÅ‚ady.

BINDRUNY

Koronnym skryptem, który zdecydowanie góruje nad caÅ‚Ä… resztÄ…, sÄ… bindruny. Najczęściej używane, najczęściej spotykane i najbardziej popularne ze wszystkich wyróżnianych sposobów zapisu run. Nazwa skryptu wywodzi siÄ™ z jÄ™zyka staronordyckiego, gdzie sÅ‚owo "binda" oznaczaÅ‚o "poÅ‚Ä…czyć", "zwiÄ…zać". Samo to tÅ‚umaczenie powinno zasugerować wam pewne informacje na jego temat.

​

Tworzenie bindrun polega na kompresji kilku run do jednego znaku, czyli stworzeniu tak zwanej ligatury. WyglÄ…d i sposób ich wykonania różni siÄ™ jednak w zależnoÅ›ci od ich przeznaczenia.

bindruna.png
bindruna2.png

Imiona "Maks" i "Lana" zapisane za pomocÄ…
bindruny piśmienniczej (Maks) i magicznej (Lana).

Jak widzicie, bindruny te znacznie siÄ™ od siebie różniÄ…. Pierwsza z nich Å‚Ä…czy runy za pomocÄ… ich Å‚odyg oraz innych wspólnych części, zmniejszajÄ…c tym samym ilość miejsca potrzebnÄ… do zapisu sÅ‚owa. Przy tym zachowuje kolejność liter i nie utrudnia odczytania zapisanego sÅ‚owa. Druga z kolei Å‚Ä…czy runy tworzÄ…c z nich konkretny symbol, aby wzmocnić ich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci. Zazwyczaj wiąże siÄ™ to również ze stworzeniem wyglÄ…du, który bÄ™dzie nawiÄ…zywaÅ‚ do charakteru sÅ‚owa, to jest, jeÅ›li chcemy stworzyć bindrunÄ™, która ma wzmocnić pÅ‚odność, ciekawym zabiegiem byÅ‚oby utworzenie z run ksztaÅ‚tu czÅ‚owieka. Podczas jednego z egzaminów użyÅ‚em przykÅ‚adu widocznego z prawej strony.

bindruna .png

WyglÄ…da to... co najmniej Å›miesznie, ale i takie przypadki siÄ™ zdarzajÄ…. Poza tym warto zauważyć, że bindruna ta nie jest zapisem konkretnego sÅ‚owa. Można je tworzyć również z run o okreÅ›lonym znaczeniu, tak jak powyżej, gdzie wszystkie runy wykorzystane w tworzeniu symbolu sÅ‚użą wzmocnieniu pÅ‚odnoÅ›ci. DziaÅ‚a to jednak tylko na potrzeby funkcji magicznej. TworzÄ…c bindruny magiczne pamiÄ™tajcie również, że - tak jak na zaÅ‚Ä…czonej grafice - runy mogÄ… być obrócone w jakikolwiek tylko sposób chcecie. Utrudnia to odczyt, ale pozwala nadać ksztaÅ‚t.

​

Bindruny wykorzystane w funkcji piÅ›mienniczej z kolei czasem budowane sÄ… po prostu wzdÅ‚uż jednej z Å‚odyg. Nie jest to trudna praktyka i przykÅ‚ady jej wykorzystania z Å‚atwoÅ›ciÄ… można znaleźć w historycznych źródÅ‚ach, takich jak chociażby widoczny poniżej KamieÅ„ z Sønder Kirkeby.

thor skrunestone.png

Na wspomnianym kamieniu znajdujÄ… siÄ™ jeszcze dwie bindruny zapisane w ten sam sposób, tworzÄ…ce zdanie "Thorze, pobÅ‚ogosÅ‚aw (te) runy". Podobny zapis spotkamy na kamieniu Sö 158, do którego link znajdziecie w źródÅ‚ach na dole strony.

​

Obserwacja bindrun pozwala wysnuć ciekawe wnioski. Zapewne zauważyliÅ›cie, że te piÅ›miennicze majÄ… na celu skrócenie zapisu wciąż pozwalajÄ…c go odczytać, podczas gdy magiczne skupiajÄ… siÄ™ na harmonii i wyglÄ…dzie symbolu. WÅ‚aÅ›nie to sÄ… priorytety, na które musicie zwracać uwagÄ™ podczas tworzenia wÅ‚asnych bindrun, czy to w tekÅ›cie, czy w ramach jakiegoÅ› tatuażu lub amuletu.

PALINDROMY

ChciaÅ‚bym również wspomnieć w ramach tego tematu o palindromach. Nie jest to termin obcy nam na co dzieÅ„ i domyÅ›lam siÄ™, że wiÄ™kszość z was wie, czym sÄ…. Palindrom to sÅ‚owo zapisane w taki sposób, aby czytane od tyÅ‚u brzmiaÅ‚o dokÅ‚adnie tak, jak od przodu. PrzykÅ‚adu takiego sÅ‚owa nie trzeba szukać daleko, bo wystarczy cofnąć siÄ™ do poprzedniego tematu. Na Kamieniu z Kylver poza peÅ‚nym zapisem Futharku Starszego znajdujemy również sÅ‚owo "sueus". Nie wiadomo jednak jakie miaÅ‚o ono znaczenie i jest tak zazwyczaj z każdym spotkanym w inskrypcjach runicznych palindromem. Spekulacje siÄ™ pojawiajÄ… i oczywiÅ›cie nietrudno o wymysÅ‚y runomagików (?) na temat "sÅ‚ów-puÅ‚apek", jakimi palindromy miaÅ‚yby być, aby zatrzymywać zmarÅ‚e dusze w grobach. Klasycznie podchodzÄ™ do tego sceptycznie, ponieważ nie dotarÅ‚em do żadnego źródÅ‚a potwierdzajÄ…cego tÄ™ rozpowszechniajÄ…cÄ… siÄ™ po Åšwiecie Magii tezÄ™. Wielu postrzega je również jako skrypty, jednak mam co do tego wÄ…tpliwoÅ›ci - palindrom to raczej zjawisko sÅ‚owotwórcze. Wspominam o nim tylko dlatego, że zazwyczaj pojawia siÄ™ na zajÄ™ciach jako rodzaj skryptu, którym zdecydowanie nie jest.

ÁTTRUNY

Nawet nie próbujcie googlować tego sÅ‚owa, bo to ja je wymyÅ›liÅ‚em. We wszystkich źródÅ‚ach, w których znajdowaÅ‚em wzmianki o tym skrypcie, nie zostaÅ‚a mu nadana żadna nazwa, wiÄ™c dlaczego nie mogÄ™ być pierwszy? I tak nikt poważny jej nie użyje.

​

Nazwa "áttruna" może być nieco mylÄ…ca, bo wÅ‚aÅ›ciwie to nie mamy za bardzo do czynienia z runami. To znaczy, mamy, ale z zaszyfrowanymi. Skrypt ten polega na korzystaniu z podziaÅ‚u Futharku Starszego (i MÅ‚odszego, ku zdziwieniu niektórych) na aety. Jak dobrze wiecie, istnieje podziaÅ‚ na trzy aety, z których każdy ma osiem run (w Futharku MÅ‚odszym jest to nieco inaczej, pierwszy ma ich sześć, a pozostaÅ‚e po pięć). W zwiÄ…zku z tym konkretnÄ… runÄ™ można zaszyfrować podajÄ…c zamiast jej wyglÄ…du jej liczbÄ™ porzÄ…dkowÄ… w każdym z alfabetów

​

Wybieramy konkretnÄ… formÄ™ graficznÄ…, najpopularniejsze sÄ… zwykÅ‚e "gaÅ‚Ä…zki". Po lewej stronie wybranego obrazka rysujemy od jednej do trzech kresek, w zależnoÅ›ci który aet mamy na myÅ›li, a po prawej z kolei rysujemy liczbÄ™ gaÅ‚Ä…zek odpowiadajÄ…cÄ… pozycji runy w danym aecie. Wszystko to brzmi skomplikowanie i zdajÄ™ sobie z tego sprawÄ™, dlatego spieszÄ™ z przykÅ‚adem.

image.png

Jak widzicie po lewej, każda z Å‚odyg po lewej stronie ma liczbÄ™ gaÅ‚Ä…zek odpowiadajÄ…cÄ… liczbie aetu, do którego należy dana runa (dla á›— bÄ™dzie to aet Tyra, a wiÄ™c aet trzeci), a po prawej stronie liczbÄ™ gaÅ‚Ä…zek odpowiadajÄ…cÄ… liczbie porzÄ…dkowej danej runy w aecie (á›— w aecie Tyra jest czwarte, zatem cztery gaÅ‚Ä…zki). PostÄ™pujemy tak z każdÄ… runÄ… i dziÄ™ki temu otrzymujemy ciekawy zapis, nad którym wbrew pozorom wcale nie trzeba siÄ™ tak gÅ‚owić. W źródÅ‚ach zawrÄ™ link do dwóch najpopularniejszych źródeÅ‚ runicznych zapisanych w ten sposób, Inskrypcji z Maeshowe (metodÄ… gaÅ‚Ä…zek podobnÄ… do użytej przeze mnie w przykÅ‚adzie) i Patyka z Bergen (zawierajÄ…cego ludzkie twarze!).​

Áttruny historycznie znajdowane sÄ… jedynie w inskrypcjach wyrytych za pomocÄ… Futharku MÅ‚odszego, choć wtedy nazywamy je inaczej, jednak nie widzÄ™ przeszkód, aby używać tego skryptu również w przypadku przodka tego alfabetu. 

ŹródÅ‚a i wartoÅ›ciowe linki rozszerzajÄ…ce wiedzÄ™ w temacie:

  1. Wikipedia, Ligatura - https://pl.wikipedia.org/wiki/Ligatura_(pismo)

  2. Wikipedia, Bind rune - https://en.wikipedia.org/wiki/Bind_rune

  3. Wikipedia, Södermanland Runic Inscription 158 (Sö 158) - https://en.wikipedia.org/wiki/S%C3%B6dermanland_Runic_Inscription_158

  4. Jackson Crawford, "Bindrunes" - https://www.youtube.com/watch?v=wG9d95vJibk&ab_channel=JacksonCrawford

  5. Mindy MacLeod, "Runes and Their Secrets: Studies in Runology" - https://books.google.pl/books?id=USIpSluLe10C&pg=PA385&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

  6. Katie Rokakis, "Runic Graffiti: Inscriptions at Maeshowe" - https://sites.google.com/a/umich.edu/from-tablet-to-tablet/final-projects/runic-graffiti-at-maeshowe-orkney-katie-rokakis-13

  7. Archaeology News Network, "Mysterious Code In Viking Runes Is Cracked" - https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com/2014/02/mysterious-code-in-viking-runes-is.html - niewiele źródeÅ‚ jest na temat wspomnianego przeze mnie skryptu z Bergen, jednak w tym linku jest przynajmniej zdjÄ™cie.

  8. Michael P. Barnes, "Runes: A Handbook" - https://www.amazon.com/Runes-Handbook-Michael-P-Barnes/dp/1843837781 (niesamowicie godna polecenia książka, która idealnie wprowadza czytelnika w Å›wiat run i tÅ‚umaczy zagadnienia w bardzo przystÄ™pny sposób)

bottom of page