top of page

RZEMIOSŁO RUNICZNE: FUTHARKI

Stworzenie własnego zestawu run to bardzo dobry pomysł dla każdego runomanty. Niektórzy wierzą, że powiązanie run ze sobą poprzez własnoręczne wykonanie ich wspomaga wróżbę i sprawia, że spojrzenie w przyszłość jest bardziej klarowne. Określenie symboli i interpretacja przepowiedni sprawiają wtedy mniej kłopotu, a odpowiedź zdecydowanie bardziej pewna.

PROCES WYKONANIA

Główną cechą całego procesu jest osobistość. Każde działanie, jakiego się podejmujecie, jest personalne, prywatne. Ma zacieśnić więź między twórcą a jego dziełem, w celach wymienionych już przeze mnie powyżej. Na początku oczywiście trzeba znaleźć odpowiedni materiał!

Aby to zrobić, należy udać się w wybrane przez siebie miejsce i rozpocząć poszukiwania. Mamy wybór pomiędzy drewnem a skałą. To pierwsze jest mniej trwałe, ale zdecydowanie łatwiejsze w obróbce. Kamień to pewność, że futhark pozostanie z nami już na zawsze, jednak czeka nas dużo więcej pracy. Wybierzcie wedle swoich potrzeb i rozpocznijcie poszukiwania.

Najlepiej by było, gdyby każda z 24 run pochodziła z tego samego drzewa/skały, wtedy ich "relacja" będzie niesamowicie bliska. O ile ze ścięciem drzewa nie powinno być większego problemu, o tyle znalezienie dużego kawałka skały i obrobienie go to już zupełnie inna bajka. Wielu w związku z tym zdecyduje się więc na prostszą drogę, jaką jest odnalezienie 24 kamyków, na przykład na plaży. Podobne wielkością, niekoniecznie kształtem, mogą posłużyć za godne zastępstwo. Ważnym jest, aby były gładkie i czyste!

Z pnia drewna z kolei musimy najpierw pozbyć się kory, a następnie wyciąć prostopadłościan, który następnie podzielimy na 24 równe kawałki. Następnie trzeba doprowadzić je do porządku za pomocą szlifierki lub papieru ściernego, jeśli macie cierpliwość. Tak przygotowane kształty są gotowe do dalszego etapu pracy. Można również użyć chudszego pnia, który następnie należy pociąć jak roladę cioci Irenki na Wielkanoc. Obydwa sposoby prezentuję poniżej:

image.png
image.png

Niezależnie od wybranego materiału, przyszła pora na rzeźbienie. W kamieniach jest to zdecydowanie cięższe i dużo bardziej pracochłonne, może zająć nawet kilka tygodni. W drewnie natomiast, ze względu na jego miękkość, łatwiej jest je wycinać, nawet zwykłym nożem. Proces rycia opisuję dokładnie w pierwszej lekcji z serii na temat rzemiosła runicznego. Możecie również namalować runy, jednak nie będą wtedy one miały połączenia z waszymi duszami. Jeśli chcecie malować, to najlepiej jest użyć do tego waszej krwi, więc, uwierzcie, nie chcecie malować.

Gdy już wszystkie runy Futharku Starszego zostały przez was zamieszczone na każdym z elementów, możecie zrobić z nimi co wam się podoba - ozdobić, pomalować, jednym słowem: spersonalizować. Jak już wielokrotnie powtarzałem, łatwiejsze jest to jednak w przypadku drewna.

Ostatnim krokiem jest umieszczenie run w pudełku, które wypełnione jest waszym ulubionym zapachem poprzez, na przykład, położenie w nim gałązki ulubionego zioła, zasypania go suszonymi kwiatami, czy opryskanie perfumami. Dobrym pomysłem jest również okadzenie ich własnym zapachem, co opisuję w trzeciej lekcji z tego cyklu. Przygotowane w ten sposób runy powinny być gotowe do wróżenia i powiązane z waszą duszą w najsilniejszy możliwy sposób. 

bottom of page