top of page

ANALIZA INSKRYPCJI

Wiedza o runach pochodzi przede wszystkim ze źródeÅ‚ runicznych. Aby jednak jÄ… posiąść, należy w poprawny sposób zinterpretować znaleziska i wysnuć wiarygodne wnioski, co jest nie lada wyzwaniem. CzÄ™sto zdarza siÄ™, że inskrypcja jest nieczytelna przez różne czynniki: zniszczenia spowodowane przez upÅ‚yw czasu czy też bÅ‚Ä™dy samego rzemieÅ›lnika, który tworzyÅ‚ napis. Runolog, niestety, musi wtedy powoÅ‚ać siÄ™ na wyobrażenia i spekulacje, przy których nie ma mowy o jakiejkolwiek pewnoÅ›ci. To sztuka, do której opanowania potrzeba ogromnej wiedzy i gigantycznych iloÅ›ci czasu przeznaczonych na badania nie tylko inskrypcji, ale również jÄ™zyków, w jakich byÅ‚y one zapisywane. W zwiÄ…zku z tym, że nie jesteÅ›my w Åšwiecie Magii runologami na tak wysokim poziomie i prawdopodobnie nigdy nimi nie bÄ™dziemy, postanowiÅ‚em opracować ciekawy system analizy inskrypcji, który nazwaÅ‚em raportem runologicznym. Jest on jak najbardziej wykonalny z perspektywy mÅ‚odego adepta, dostarcza informacje na temat inskrypcji, wymaga pracy i wiedzy - ale nie ekspertyzy - i pozwala rozwinąć umiejÄ™tnoÅ›ci przydatne w pracy nauczyciela: logiczne myÅ›lenie, dedukcjÄ™ i wyobraźniÄ™. 

RAPORT RUNOLOGICZNY

Koncept tego tworu jest bardzo prosty. To tekst, w którym runolog ma za zadanie przedstawić badanÄ… inskrypcjÄ™ i wyÅ‚ożyć wszystkie fakty na jej temat w przystÄ™pny, zrozumiaÅ‚y i przyswajalny sposób. Wykonuje siÄ™ go wedle ustalonego wzoru, od którego lepiej jest nie odchodzić, jednak wcale nie oznacza to, że tworzenie raportu ogranicza swobodÄ™ autora. OkreÅ›lone sÄ… w nim jedynie informacje, jakie należy zawrzeć tworzÄ…c taki dokument. Poniżej przedstawiam jego przykÅ‚ad:

rap1.png
rap2.png

Każda z cyfr oznacza innÄ… część raportu, na którÄ… należy zwrócić uwagÄ™:

​

  1. NagÅ‚ówek i nazwisko autora - nic prostszego w caÅ‚ym raporcie nie znajdziecie.

  2. Podstawowe dane - te rubryki należy wypeÅ‚nić zgodnie z ich nazwami. Podajemy nazwÄ™ (i klasyfikacjÄ™ w Rundacie, o tym dalej), miejsce i rok znalezienia, materiaÅ‚, w którym wyryto inskrypcjÄ™, jej wiek i aktualne miejsce przechowania.

  3. OkolicznoÅ›ci odnalezienia - tutaj należy umieÅ›cić opis zawierajÄ…cy datÄ™ i miejsce znalezienia, osobÄ™, która odnalazÅ‚a inskrypcjÄ™, wspomniane okolicznoÅ›ci znaleziska oraz dzieje inskrypcji od czasów odnalezienia.

  4. SzczegóÅ‚y przedmiotu i inskrypcji - jedna z najtrudniejszych części do uzupeÅ‚nienia, bowiem należy tu podać materiaÅ‚, na którym widnieje inskrypcja, jego wielkość i wymiary, dÅ‚ugość inskrypcji, czasem nawet wymiary run, podstawowe cele inskrypcji/użycia przedmiotu i alfabet, którym znalezisko zostaÅ‚o zapisane.

  5. Odczyt inskrypcji - w tej części należy zaprezentować inskrypcjÄ™ w oryginalnym alfabecie (po transliteracji) z wyróżnieniem wszystkich cech charakterystycznych, takich jak kierunek pisma czy runy zapisane w nadzwyczajny sposób.

  6. Interpretacja inskrypcji - miejsce na wnioski wysnute na podstawie użytych run, jÄ™zyka i reszty szczegóÅ‚owych informacji. Może zawierać zarówno teorie na temat przeznaczenia samego zapisu, jak i przedmiotu, na który zostaÅ‚ naniesiony.

  7. Geneza inskrypcji - okreÅ›lone na podstawie interpretacji wiek i przypuszczenia na temat autora i historii przedmiotu.

  8. Podsumowanie - krótki wniosek na temat nowego Å›wiatÅ‚a rzuconego przez odkrycie.

RUNDATA I RUNOR

Bardzo przydatna do skompletowania raportu może okazać siÄ™ Rundata. Jest to system, o którym wspomniaÅ‚em przy okazji lekcji na temat źródeÅ‚ runicznych w klasie drugiej. SÅ‚uży on za internetowÄ… bazÄ™ danych, kolekcjonujÄ…cÄ… informacje o inskrypcjach runicznych z caÅ‚ego Å›wiata. Rundata jest caÅ‚kowicie darmowa i pozwala na uzyskanie szczegóÅ‚owych, sprawdzonych danych na temat konkretnych znalezisk, które sÄ… sortowane za pomocÄ… specjalnego systemu katalogowania, przypisywanego na podstawie miejsca znalezienia inskrypcji. Raport dotyczÄ…cy Kamienia z Kylver, który pokazaÅ‚em wam powyżej, zawiera obok jego nazwy kod "G88". Oznacza to wiÄ™c, zgodnie z systemem podanym na Wikipedii, do którego link podajÄ™ w źródÅ‚ach na koÅ„cu tematu, że kamieÅ„ ten jest 88. katalogowanym znaleziskiem z Gotlandii. ZnajÄ…c kod inskrypcji (zazwyczaj podany obok jej nazwy na stronach typu Wikipedia) możecie bardzo Å‚atwo odnaleźć jÄ… w systemie Rundaty i zebrać na jej temat wszystkie potrzebne informacje.

​

Podobnym do Rundaty systemem jest Runor - równie, jeÅ›li nie bardziej szczegóÅ‚owa strona, jednak jest ona w jÄ™zyku szwedzkim. Niemniej jednak również jÄ… polecam, obydwie strony sÅ‚użą mi za niesÅ‚ychanie przydatne źródÅ‚a.

ŹródÅ‚a i wartoÅ›ciowe linki rozszerzajÄ…ce wiedzÄ™ w temacie:

  1. Szablon raportu runologicznego - https://docs.google.com/document/d/1RE4dpwaGAPZNZ9hSvMO0zHUqx_bDG9eRQiX3CBm26z4/edit?usp=sharing

  2. Rundata - https://rundata.info/

  3. Wikipedia, "Rundata" - https://en.wikipedia.org/wiki/Rundata

  4. Runor - https://app.raa.se/open/runor/search

bottom of page